„A munka jövője a postai szolgáltatásoknál, a változó készségigények és tevékenységek összehangolása új módszerekkel” című projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósult meg.
„A munka jövője a postai szolgáltatásoknál, a változó készségigények és tevékenységek összehangolása új módszerekkel”
Az általános gazdasági és ágazati fejlődésből adódó változások új igényeket támasztanak a foglalkoztathatóság, a munkaerő biztosítása, a munkahelyi kultúra, a társadalmi felelősségvállalás tekintetében. Programunk tartalmát ebben a kontextusban határoztuk meg, különös tekintettel a Magyar Posta Zrt. alkalmazásában álló fizikai és idősebb (45 év feletti) munkavállalók munkaképességének elősegítésére. A fejlesztés hosszútávon javítja a foglalkoztathatóságot, az alkalmazkodóképességet, a versenyképességet, az érdekegyeztetés konszenzusának lehetőségét.
A szakágazat humánerőforrás fejlesztési irányai közé tartozik a munkavállalók szellemi és fizikai munkavégző képességeinek megőrzése, a prevenció, illetve a jövő munkahelyeinek kialakításához szükséges kompetenciák kidolgozása, a munkaképességhez kapcsolódó digitális rendszerek alkalmazása. A Magyar Posta Zrt. fejlesztési irányait befolyásolja a meglévő humánerőforrás mennyisége és minősége. Jelen programunk szükségességét és annak megvalósulásának kereteit a következők indokolják:
Következésképpen, és amennyiben nem alakulnak ki új kompetencia alapú, a munkaerő-piaci kereslet-kínálat tényezőinek megfelelő eljárások, a Magyar Posta Zrt-én belül a munkaerőhiány növekedni és az idősödő munkavállalók aktivitása csökkeni fog.
Programunk e hiányok megszüntetéséhez járulna hozzá.
A támogatás mértéke a Projekt elszámolható összköltségének 100 %-a.
A projekt célja az volt, hogy a résztvevő munkavállalók fizikai és szellemi kompetenciáinak komplex, objektív mérésével megalapozzuk a postai logisztikai munka jövőjét tekintve meghatározó, egészségmegőrzésben is szerepet játszó segédeszközök: exoskeletonok (illetve hasonló célú – gyógyászati – segédeszközök) alkalmazhatóságát.
Mivel a munkaképesség alakulása szoros összefüggést mutat a munkakörülményeknek az életkorhoz, az egyéni képességekhez és készségekhez, valamint az egészségi állapothoz történő igazításával, ami különösen igaz a fizikai és fizikai/szellemi munkát végzőkre és a 45 év feletti munkavállalókra, ezért a projektünk szempontjából egyrészt az előbbit, valamint a 45. éves és afeletti korcsoportot vettük alapul. A postai szolgáltatások közül elsődlegesen a logisztikai szakmai területen dolgozó munkavállalók és ezen belül is kiemelten az idősödő munkavállalók voltak a projekt célcsoportjai.
A projekt célcsoportja eredetileg összesen 108 főt tartalmazott, 54 fő vizsgálati csoport (segédeszköz használók) és 54 fő kontroll csoport (segédeszközöket nem használók) megoszlásban. A pilot program végrehajtása során két munkavállaló jelezte, hogy nem kívánja befejezni a vizsgálatokat és nem vesz részt a pilot második vizsgálati körében. Emiatt a teljes pilot program végrehajtása 106 fővel került megvalósításra.
A projekt végrehajtása során kidolgozott vizsgálati protokollok alapján az alábbi eszközök kerültek alkalmazásra a célcsoportban:
– MATE exoskeleton
– APEX exoskeleton
– Lombax Original lumbális öv
– Munkaképességi index kérdőív
– OPQ Elméleti Modell CM 4.2 kérdőív
– Raven Standard Progresszív Mátrixok Plusz (SPM Plusz) kérdőív
– ErgoScope hárompaneles munkaszimulátor
– Spectrum kompetencia kérdőív
– Szubjektív visszajelző kérdőív
Főbb eredmények:
Az eszközhasználóknál a három hónap alatt 0,5-2,8%-os javulást lehetett mérni a statikus és dinamikus erőkifejtés tekintetében, a kontroll csoport tagjainál hozzávetőlegesen stagnáltak az értékek. A szubjektív érzet sokszor ennél jóval nagyobb változást mutatott. Nagyszámú résztvevő érezte úgy, hogy a munkavégző képessége javult, nem fájt a dereka még egy hosszabb műszak után sem. Az eszközt viselők kb. 50%-ban pozitív eredményekről számoltak be, tendenciájában a nők voltak felülreprezentáltak ebben a csoportban.
A projekt tapasztalatai sokrétűen felhasználhatók az érdekképviseleti munkában és a Magyar Posta Zrt. humán erőforrás gazdálkodási szakterületén. A munkaképességi index értékei és alakulása egyértelműen arra utal, hogy szükség van a kormenedzsment létrehozására a Magyar Posta szervezetében.
Az adatok egyértelművé teszik azt is, hogy szükség van a kor-érzékeny kockázatértékelésre. Ez a különböző korosztályok sajátos jellegét veszi figyelembe a kockázatértékelés során, beleértve az idősebb munkavállalók cselekvőképességének és egészségi állapotának lehetséges változásait.
Alapvető fontosságú a projektben is használt eszközök alkalmazásával az ergonómiai kötelezettségek/lehetőségek biztosítása, amely nem csak az idősödő korosztály számára és nem csak a logisztikai területen dolgozók számára jelent munkavégzési könnyebbséget, hanem minden munkavállaló számára. A kettős, szellemi és fizika terhelést az ergonómia hiányából adódó munkahelyi ártalmak tovább súlyosbítják.
Az egészségtudatos magatartás fejlesztése elengedhetetlen annak érdekében, hogy a logisztikai területen dolgozó munkavállalók munkavégzési körülményei javuljanak. A pilot program a gyakorlati tapasztalatokon keresztül megerősítette a menedzsmenttudomány „Human relations” iskolájának az 1930-as évektől vallott igazságát, miszerint a munkatársakkal való foglalkozás javítja a munkavégző képességet és kedvet, a munkához való hozzáállást. A személyes konzultációk során kapott pozitív visszacsatolások láthatóan pozitív módon hatottak az egészséges és hatékony munkavégzésre.
Indikátorok:
A munkaerőpiaci alkalmazkodást segítő programban résztvevők száma: 108 fő
A munkaerő-piaci alkalmazkodást segítő programot pozitív kimenettel záró (munkahelyét megtartott, vagy újból elhelyezkedett és/vagy képzettséget szerzett résztvevők) száma: 54 fő
A támogatásban részesült, jogszerű foglalkoztatással kapcsolatos intézkedés keretében tájékoztatást és/vagy segítséget kapott munkaerőpiaci szereplők száma: 250 fő
Projekt tényleges fizikai befejezése: 2022.03.31.
A Postás Szakszervezet Pécsi Területi Szakszervezeti Bizottság és az OTT-ONE Nyrt. konzorciumban valósítja meg a GINOP-5.3.5-18-2020-00198 kódszámú pályázatot 50 millió Forint vissza nem térítendő, európai uniós támogatásból. A fejlesztés céljai közé tartozik a foglalkoztatottak egészségi állapotának kérdőíves felmérése, elemzése; a már kialakított módszertan alapján a fizikai és szellemi kompetenciák mérése; ergonómiai exoskeleton illetve hasonló célú (gyógyászati) segédeszközök használata; a munkaképesség mérése és a digitalizáció összekapcsolása; a tapasztalatok visszacsatolása.
A Postás Szakszervezet Pécsi Területi Szakszervezeti Bizottsága az OTT-ONE Nyrt-vel konzorciumban támogatási kérelmet nyújtott be a GINOP-5.3.5-18 „Munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését célzó tematikus projektek” tárgyú pályázatban. A támogató részéről „Az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások kezelése a Magyar Posta hálózatvégrehajtási üzleti területén” c. GINOP-5.3.5-18-2020-00198 számú pályázat pozitív elbírálásban részesült. A projekt gazdája és a pályázati konzorcium vezetője a Postás Szakszervezet Pécsi Területi Szakszervezeti Bizottsága. A projekt megvalósításában konzorcium partnerként az OTT-ONE Nyrt. szerepel. A támogatási szerződés 2021.05.10 napján lépett hatályba, a projekt megvalósításának kezdete 2021.03.01. napja, a befejezés határideje pedig 2021.02.28. napja.
A projekt vissza nem térítendő támogatásból áll, aminek összege 50 millió Ft. A pályázat szakmai koncepciója olyan fejlesztésre irányul, amely a munkavégzés fizikai és szellemi faktorainak és egészségi jellemzőinek elemzésén keresztül hozzájárul a szakszervezet által képviselt munkavállalók, a hálózati terület idősödő korcsoportba lépő dolgozói munkaképességének megőrzéséhez.
2021. március 31.
További információ kérhető:
Tóth Zsuzsanna, elnök
Postás Szakszervezet
E-mail: zsuzsanna.toth@posta.hu
Telefon: +36 30 771 0737
A Postás Szakszervezet, ezen belül a Pécsi Területi Bizottság vezetésével 2021 tavaszán két program indult el. A projektek célja a postai dolgozók szellemi és fizikai munkavégző képességének megőrzése, a prevenció, illetve a jövő postai munkahelyeinek előkészítése. A projektek eredményeképp több mint száz kézbesítő és logisztikai munkatárs kapott egészségmegőrző segédeszközöket.
A Magyar Posta hagyományosan nagy hangsúlyt helyez a dolgozók munkaképességének megőrzésére, mely tevékenység szakszervezeti oldalról mindig támogatásra talált. A munkáltató és a munkavállalói érdekképviseletek megegyezése alapján a szakszervezet egy, a hazai nagyvállalati körben egyedülállóan széles körű munkaképességi index vizsgálatot végzett 2018-ban. A vizsgálat eredményei alapján a postai munkavállalók egészségi helyzetét tekintve nagyon szomorú adatokat kaptak a kutatók.
Kép: Farkas Ilona, a Postás Szakszervezet Pécsi Területi Bizottságának ügyvezető titkára, Tóth Zsuzsanna, a Postás Szakszervezet elnöke és Orbán Kálmán Péter, Magyar Posta Zrt. Pécsi Logisztikai Üzem, műszakvezető logisztikai munkatárs
A kutatás szerint az 5064 éves korcsoportban a dolgozók mintegy 30%-a esetében egészségügyi problémáikból adódóan mielőbbi változtatásokra van szükség a munkahelyen, a korai nyugdíjazás és a munkaképesség-csökkenés kockázatának megelőzése céljából. A fő egészségügyi problémák közé tartoznak a váz- és izomrendszeri megbetegedések és az ezzel összefüggően fellépő hangulatzavarok. A depresszió ma az egyik leggyakoribb oka a munkaképesség-csökkenésnek és munkából való korai kiesésnek (nyugdíjaskor előtt).
Nyilvánvaló az is, hogy a kor előrehaladtával csökken a fizikai munkaképesség: a szív és a légző rendszer teljesítménye és az izomerő 30 éves kor után évente körülbelül 1-2%-kal csökken. Az alacsonyabb teljesítőképesség főként a nagy fizikai munkateherrel járó munkakörökben okoz problémát, a postás munkahelyek jelentős része ráadásul rossz testtartásban végzett munkát, nehéz tárgyak kezelését vagy monoton munkát feltételez. A postai vizsgálat egyik legfontosabb eredménye az volt, hogy kimutatta: a fizikai és szellemi erőfeszítést egyaránt igénylő munkakörökben a legnagyobb az egészségkárosodás veszélye.
Tóth Zsuzsanna, a Postás Szakszervezet elnöke szerint ez vezette az érdekképviselet elnökségét arra a következtetésre, hogy a GINOP 535 konstrukció keretében olyan projekteket érdemes indítani a munkáltató támogatásával, amelyben a munkavégzés egészségi hatásainak vizsgálata, az egészséget kevésbé megterhelő munkakörülmények kialakítása kerülhet a középpontba. A programok során különös figyelmet fordítanak az idősödő korosztályokra. A támogatói döntést követően előbb a logisztikai területen, majd a hálózatvégrehajtási szervezetben indult el a megvalósítás.
A projektek egyik eredménye, hogy a postai munkatársak egészségmegőrző segédeszközöket kaptak. Az egyéves időtartamú projektek természetesen nem vállalkozhatnak arra, hogy minden postai dolgozót egészségmegőrző eszközökkel lássanak el. A tudományosan megalapozott vizsgálatok alapján azonban több mint száz kézbesítő és logisztikai munkatárs kap ilyen segédeszközöket.
Az eszközök között a hagyományos, költséghatékony megoldásoktól kezdve olyan világújdonságok is szerepelnek, mint a 2020-2021 során elérhetővé vált, második generációs exoskeletonok (mesterséges külső vázak). Ezek a szuperhősök ruházatára emlékeztető eszközök megkönnyítik a fizikai munkavégzést a lábak és ízületek megtámasztásával, ugyanakkor könnyű, lélegző anyagokból készülnek, így nem zavaró a használatuk a munkavégzés során.
Az eszközöket használók és a kontroll csoportba jelentkezők munkavégzési jellemzőit a legkorszerűbb fizikai és szellemi vizsgálati eljárásokkal követik a programba bevont kutatók: foglalkozásegészségügyi orvosok, pszichológusok és munkaerőpiaci szakemberek. A programok megvalósítása során kiváló együttműködés alakult ki a Magyar Posta Humánpolitikai Főigazgatóságával és az érintett szakmai területek vezetésével. A projektek tapasztalatai mellett ez az együttműködés is nagyban segítheti a szakszervezet céljainak elérését: a munkaegészség fejlesztését új, eddig hiányzó eszközök alkalmazásával, valamint a szakszervezet és a postavezetés által közösen kialakítható kormenedzsment technikák bevezetését a Magyar Postánál.
KIEGÉSZÍTŐ INFORMÁCIÓK:
A cikk a GINOP-5.3.5-18-2020-00198 sz. „Az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások kezelése a Magyar Posta hálózatvégrehajtási üzleti területén” c. pályázat és a GINOP-5.3.5-18-2020-00200 sz. „A munka jövője a postai szolgáltatásoknál, a változó készségigények és tevékenységek összehangolása új módszerekkel” c. pályázat megvalósítását ismerteti.
További információ, interjú:
Tóth Zsuzsanna, elnök
Postás Szakszervezet
E-mail: zsuzsanna.toth@posta.hu
Tel.: +36 30 771 0737
A Postás Szakszervezet Pécsi Területi Bizottsága egy olyan pályázatot valósít meg a munkáltató Magyar Posta Zrt. támogatásával, amely a hálózat végrehajtási területen dolgozók egészségi állapotának megőrzését kívánja elősegíteni. A projekt első ütemében arra kérjük a munkatársakat, hogy e kérdőív kitöltésével adjanak képet a munkához kapcsolódó egészségi állapotukról. A projekt tagjai javaslatokat fogalmaznak meg a Magyar Posta Zrt. számára a munkahelyi egészségvédelem fejlesztése, az egészségkárosodás megelőzése, a kapcsolódó munkakörülmények javítása érdekében.
Az űrlap kitöltése önkéntes és név megadását sem igényli!
Köszönjük együttműködésedet!
Budapest, 2021. június 30.
A Postás Szakszervezet a GINOP-5.3.5-18-2020-00198 számú „Az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások kezelése a Magyar Posta hálózatvégrehajtási üzleti területén” című pályázat című projekt keretében létrehozta az „ÚT AZ EGÉSZSÉGHEZ” szakszervezeti platformot.
A platform feladata új, eddig hiányzó eszközök alkalmazásával segíteni a munkaegészség fejlesztését. Olyan specifikus egészséget megőrző eszközökre és metodikákra van szükség, amelyek megteremtik az egészségtudatos gondolkodást a postai munkavállalók körében.
Amennyiben hozzá szeretne járulni a platform működéséhez, kérjük írja meg kérdését, felvetését a pecs.postas.szakszervezet.eptk@gmail.com email címre. Honlapunkon folyamatosan közzétesszük a szélesebb körű érdeklődésre is számot tartó hozzászólásokat.
Lehet orvosi tanácsadást, segítséget igényelni, ha fájdalmaim vannak?
A projekt keretében a vizsgálatokhoz kapcsolódóan szakorvosi tanácsadást nyújtottunk a személyes kiértékelések és visszacsatolások alkalmával. A projekt zárását követően ilyen jellegű személyes konzultációkra nincs lehetőség.
Kaphatok én is ilyen eszközöket, amiket a kollégák viselnek?
A GINOP projekt pilot programja keretében 54 munkatársunk kapcsolódhatott úgy be a programba, hogy valamilyen egészségmegőrző eszközt viselhet a munkavégzése során. A programban használt lumbális övet a pilot projekt lebonyolítója nem veszi vissza munkatársainktól, azt a projekt lezárását követően is használhatják. Bízunk benne, hogy a jövőben is lesznek olyan programok, amelyek eszközöket és módszereket is biztosítani tudnak a kollektíva számára.
Mikor lesz a következő program?
„Az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások kezelése a Magyar Posta hálózatvégrehajtási üzleti területén” című projekt 2022. márciusában fejeződött be. A Postás Szakszervezet kiemelt feladatának tekinti a jövőben is a munkavállalók egészségtudatos munkavégzését és ennek érdekében keresi a további lehetőségeket.
A Postás Szakszervezet Pécsi Területi Bizottsága vezetésével megvalósuló projektben a hálózatvégrehajtási üzleti terület munkatársai az egészségtudatos munkavégzés kialakítására kaptak iránymutatást. A program eredményeinek hosszú távú fenntarthatósága érdekében a Liga Szakszervezetekkel való együttműködésben létrejött az „ÚT AZ EGÉSZSÉGHEZ” szakszervezeti platform.
A GINOP-5.3.5-18-2020-00198 számú „Az idősödő társadalomból fakadó munkaerőpiaci kihívások kezelése a Magyar Posta hálózatvégrehajtási üzleti területén” című projekt keretében 13 hónap alatt több mint száz pécsi hálózatvégrehajtási üzleti területen dolgozó munkatárs került bevonásra.
A projektbe kerülő dolgozók közül több mint ötvenen használhattak a vállalatnál eddig rendszerszerűen nem alkalmazott, egészséges munkavégzést elősegítő eszközöket. Ilyenek voltak azok az ergonómiai exoskeletonok (mesterséges külső vázak) és hasonló célú gyógyászati segédeszközök, amelyek a nemzetközi tapasztalatok alapján segítik az egészségtudatos munkavégzés kialakítását. A hálózatvégrehajtási területen szervezett kutatómunka során, Farkas Ilona a Postás Szakszervezet Pécsi Területi Bizottságának ügyvezető titkára olyan eszközökre irányította a figyelmet, amelyek elődjei már korábban egy-két dolgozónál egyéni beszerzésben használatba kerültek.
A projektben a Postás Szakszervezet a Pécsi Tudományegyetem orvosaival együttműködve azt vizsgálta, milyen hatást gyakorol a szervezetre az egészségmegőrző eszközökkel támogatott munkavégzés. A Postás Szakszervezet elnökéhez és a projektben résztvevő szakszervezeti munkatársak részére érkezett pozitív visszajelzések alapján érzékelhetőek voltak az egészségtudatos munkavégzésre való felkészítés hatásai. Az egészségmegőrzés úgymint a munkahelyen a magánéletben is egy fontos és kiemelt kérdés a munkavállalók életében, amelyet projektünk is igazolt.
A pályázatban az eredmények hosszabb távú hasznosítása érdekében kialakításra került egy szakszervezeti platform, amelyben a Postás Szakszervezet vezető szerepe mellett a LIGA szakszervezeti szövetség több tagja is együttműködik. A platform „ÚT AZ EGÉSZSÉGHEZ” elnevezéssel került megalapításra, amely működése során folyamatos információkat nyújt az egészségtudatos munkavégzés kialakítására.
A projektben egy távoktatásban megvalósított tanfolyami képzés is helyet kapott, amely „Az idősödő társadalomból fakadó munkaerő-piaci kihívások kezelése” címet kapta. A képzést eddig a szakszervezet 33 tagja végezte el, a további tervek között van későbbi pályázatok keretében ennek kiterjesztése akár a teljes szakszervezeti tagságra.
A George Washington Egyetem humán és szervezeti tanulás doktori programjának diákjait fogadta a Postás Szakszervezet elnöksége Budapesten. A doktoranduszok a Benczúr Palota Kulturális Központban nemcsak az érdekképviselet szakmai tevékenységéről hallgattak meg beszámolót, hanem látogatást tettek a Postamúzeumban is.
A program az amerikai egyetem „Globális kompetencia és tudatosság fejlesztése a közösségi részvételen alapuló programokon keresztül” című kurzusának keretében valósult meg. A gyakorlati kutatásra és tapasztalatszerzésre építő tantárgy oktatója és egyben a csoport vezetője, Dr. Cseh Mária, a George Washington Egyetem professzora, a Pécsi Tudományegyetem díszdoktora volt. A doktori kurzus oktatásába a Pécsi Tudományegyetem két munkatársa, Dr. Zádori Iván és Dr. Nemeskéri Zsolt is bekapcsolódott, akik szintén elkísérték a doktoranduszokat.
A delegáció tagjai és a szakszervezet képviselői a Benczúr Palota Fehér Szalonjában
A szakmai beszélgetés során a Postás Szakszervezet elnöke, Tóth Zsuzsanna bemutatta a hazai érdekképviseleti tevékenység változásának főbb tendenciáit a rendszerváltást követően, külön is kitérve a postás szakszervezeti munka sajátos kihívásaira. A doktori diákok igen aktívan vettek részt a beszélgetésben, a kérdéseikre adott válaszok alapján plasztikus kép rajzolódott ki a közösségi szerveződések eltérő nemzeti vonásairól és a kontinenseket átívelő hasonlóságokról is.
Az USA-ból érkezett résztvevők különösen érdekesnek találták azokat az uniós programokat, amelyeket a szakszervezet a postás dolgozók egészségmegőrzése, illetve a postai munka 21. századi változásaihoz való alkalmazkodás érdekében indított*. Az amerikai egyetem professzora szerint a megismert programok világszínvonalú fejlesztéseket alapozhatnak meg a Magyar Postánál.
*A programok pontos megnevezése: GINOP-5.3.5-18-2020-00198 „Az idősödő társadalomból fakadó munkaerő-piaci kihívások kezelése a Magyar Posta hálózat-végrehajtási üzleti területén”, illetve a GINOP-5.3.5-18-2020-00200 „A munka jövője a postai szolgáltatásoknál, a változó készségigények és tevékenységek összehangolása új módszerekkel” c. projekt.
Aktualizálva: 2022.06.30.
Az alábbi linken töltheti le a belépési nyilatkozatot: