A küldöttgyűlés a Postás Szakszervezet legfelsőbb képviseleti és döntést hozó testülete.
A küldöttgyűlés teljes jogú résztvevői:
a küldöttgyűlést a tagok soraiból megválasztott küldöttek alkotják. A küldötteket a választási körzetekben választják a jelen alapszabály 1. számú mellékletét képező Választási Szabályzatban meghatározott számban és módon.
A Küldöttgyűlés állandó meghívottjai:
A Küldöttgyűlés küldötteit ötéves időtartamra választják. Időközben megüresedett küldötti helyre csak az adott választási körzet tagsága választhat új küldöttet. A küldöttek szavazati jogukat csak személyesen gyakorolhatják.
A küldöttgyűlés szükség szerint, de legalább évente ülésezik. A küldöttgyűlést az elnök, vagy akadályoztatása esetén az alelnök hívja össze. Az elnök köteles a küldöttgyűlést összehívni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha
Az e célból összehívott küldöttgyűlésen a küldöttek kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedéseket tenni, vagy a szakszervezet megszüntetéséről dönteni.
Rendkívüli küldöttgyűlést kell összehívni:
A küldöttgyűlés összehívásáról az ülés időpontja előtt legalább 30 nappal a küldötteket írásban értesíteni kell a napirend, a helyszín és az időpont megjelölésével. Rendkívüli esetben a napirend, a helyszín és az időpont megjelölését tartalmazó értesítést legkésőbb az ülés időpontja előtt 10 nappal kell írásban megküldeni a küldötteknek.
A küldöttgyűlési meghívó átvételét követő három napon belül a küldöttgyűlési tag kérheti a küldöttgyűlés napirendjének kiegészítését, indoklással ellátva. Amennyiben a kezdeményezés elutasításra kerül, vagy nem születik döntés, a küldöttgyűlés a napirendi pontok elfogadását megelőzően dönt a napirend kiegészítési javaslat tárgyában.
A küldöttgyűlés egyszerű többséggel, nyílt szavazással mandátumvizsgálókat, levezető elnököt, szavazatszámlálókat, jegyzőkönyvvezetőt és jegyzőkönyv- hitelesítőt választ. Határozathozatalt megelőzően ellenőrizni kell a határozatképességet. A küldöttgyűlés egyszerű többséggel dönt a határozatok kihirdetésének mikéntjéről.
1.1. A Küldöttgyűlés kizárólagos jog- és hatásköre:
A küldöttgyűlés határozatképes, ha a szavazásra jogosultak 50%-a +1 fő jelen van.
A döntéshez szükséges szavazati arányok:
1.2. Határozathozatal ülés tartása nélkül:
A küldöttgyűlés az Alapszabály módosítása tárgyában (Alapszabály 11.§ 1.1. a) pont) ülés megtartása nélkül is hozhat határozatot. A Postás Szakszervezet Elnöke a határozathozatalt a határozat tervezetének küldöttek részére történő megküldésével kezdeményezi.
A küldöttek a határozattervezet kézhezvételétől számított 15 napon belül szavazatukat megküldik az Elnöknek. A szavazás a küldött nevének feltüntetésével történik (névszerinti szavazás).
A határozathozatali eljárás eredményes, ha a szavazásra jogosult küldöttek legalább 50%-a + 1 fő szavazatukat megküldik az Elnöknek.
Az Alapszabály-módosítás elfogadásához a beérkezett szavazatok 3/4-es többsége szükséges. Ha bármely küldött a szavazásra nyitva álló 15 napos határidőn belül írásban kéri az ülés megtartását, az elnök az ülést összehívja.
A szavazásra megállapított 15 napos határidő utolsó napját követő három napon belül – ha valamennyi küldött szavazata ezt megelőzően érkezik meg, akkor az utolsó szavazat beérkezése napjától számított három napon belül – az elnök bizottságilag megállapítja a szavazás eredményét és azt további három napon belül közli a küldöttekkel.
A határozathozatal napja a szavazási határidő utolsó napja, ha valamennyi szavazat korábban beérkezik, akkor az utolsó szavazat beérkezésének napja.
Aktualizálva: 2017.11.23.
Az alábbi linken töltheti le a belépési nyilatkozatot: